• CZYSZCZENIE BEZ CHEMII

czyscimy.jpg

Dawno temu, kiedy jeszcze cudowne środki do czyszczenia nie były znane, kobiety świetnie radziły sobie z domowymi porządkami bez chemii. Domowe specyfiki są równie skuteczne, co środki chemiczne, delikatne dla skóry, przyjazne dla środowiska i na dodatek tanie.

Ocet i soda do czyszczenia

Soda i ocet to środki uniwersalne. Skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy i działają wybielająco. Z ich pomocą łatwo można usunąć zabrudzenia i plamy z niemal wszystkiego, a wymieszane razem działają podwójnie skutecznie. Pasta przygotowana z sody i octu  (2:1) pomoże usunąć kamień i wypolerować na wysoki połysk metalowe przedmioty, krany czy słuchawkę prysznica. Pół szklanki sody i szklanka octu wlana do rur, skutecznie zastąpi środek do ich udrażniania. Zmieszane razem potrafią także skutecznie działać jak odświeżacz.

Czyścimy meble

Powierzchnię skórzanych mebli odświeżymy mieszanką z octu i oleju lnianego (1:1). Istnieje też przepis na ożywienie drewnianych powierzchni mebli lub boazerii, które zmatowiały i poszarzały. Wystarczy przetrzeć je mieszanką wody, octu i oliwy z oliwek (1:2:2). Mieszanka ta świetnie się sprawdza również wtedy, kiedy na blacie stolika pozostają ślady po naczyniach, np. kółeczka po mokrych szklankach.

Robimy ekologiczny płyn do mycia naczyń

Do zrobienia płynu do naczyń wystarczy sok z trzech cytryn (lub kwasek cytrynowy), 1,5 szklanki wody, pół szklanki octu oraz 200 g soli (najlepiej drobnoziarnistej). Należy zmieszać sok z wodą, octem i solą, a następnie gotować w garnku przez około 10 minut do momentu, aż płyn się zagęści. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do przypalenia. Powstałą mieszankę wlejmy do szklanego naczynia i gotowe.

Mikrofibra lekarstwem na wszystko

Mikrofibra zrewolucjonizowała współczesną rzeczywistość. Właściwości tego włókna wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym między innymi do produkcji pościeli, koców, ręczników, poduszek, a przede wszystkim ściereczek, które sprawiają, że sprzątanie jest szybsze, prostsze i bardziej komfortowe. Używając ściereczek z mikrofibry nie musimy stosować żadnych detergentów. Aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy jedynie woda.

Chusteczki do czyszczenia

Własnoręcznie możemy także zrobić ekologiczne chusteczki do czyszczenia. Potrzebny nam będzie dosyć duży, plastikowy pojemnik z wieczkiem (dobry będzie taki używany do przechowywania żywności) a także rolka papierowych ręczników. Rolkę przecinamy na pół, a w wieczku robimy otwór na tyle szeroki, żeby móc wyciągać nasze chusteczki. Teraz do pojemnika wlewamy mieszankę złożoną z 3 łyżek sody oczyszczonej, 2 łyżek octu i soku z 2 cytryn rozpuszczonych w pół litrze wody. Umieszczamy przeciętą rolkę w środku, wyciągając końcówkę przez zrobioną szparę. Czekamy kilkanaście godzin, żeby mieszanka czyszcząca dobrze się wchłonęła – i już mamy własnoręcznie zrobione, a w dodatku zdrowe chusteczki do sprzątania.

Bądźmy eko

Przyjazne środowisku i zdrowiu metody sprzątania domu są coraz bardziej popularne. Wynika to z coraz większej świadomości ekologicznej i wiedzy na temat szkodliwego wpływu niektórych substancji chemicznych na nasz organizm. Nie niszczą środowiska, są w zgodzie z naturą. Nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia i atmosfery gazów, nie zanieczyszczają wód gruntowych. Posiadają taką samą moc czyszczenia jak pełne chemii środki czyszczące ze sklepowej półki. Z tą różnicą, że są o wiele mniej kosztowne dla portfela, a drogocenne dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia.