• ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI

swiateczne-sprzatanie.jpg

Nie odkładajmy świątecznych porządków na ostatnią chwilę. Nie ma bowiem nic gorszego niż zmęczona gospodyni, która bez uśmiechu zasiądzie przy świątecznym stole. Jeśli więc nie chcesz w Wigilię padać ze zmęczenia, świąteczne porządki zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem.

Koniec listopada – początek grudnia

Sprawdźmy stan świątecznych ozdób. Nie ma bowiem nic gorszego niż popsute lampki, które za chwilę maja zawisnąć na świątecznym drzewku lub zbyt mała ilość bombek, bo.. stare się potłukły. Nie zostawiajmy takich niespodzianek na ostatnią chwilę, tym bardziej, że im później, tym może być skromniejszy wybór. A świąteczne dekoracje, to rzecz niezwykle ważna. To będzie też dość przyjemny wstęp do gruntownych porządków, bo zrobi się klimatycznie. Przy okazji warto też darować komuś potrzebującemu starą kurtkę, która koczowała w szafie od niepamiętnych czasów lub pożegnać się ze starą patelnią.

Pierwszy tydzień grudnia

Warto zabrać się za ściany. Tak, tak, one też wymagają odkurzenia, podobnie jak sufit i grzejniki. Czas najwyższy zacząć od tego, bo i klimat wnętrza zrobi się przyjemniejszy i zapach czystości zagości we wnętrzu. Nie zapomnij o wiszących na ścianach dekoracjach (obrazach, lustrach, lampach itp.). Az się zdziwisz, ile tam może gromadzić się kurzu.

Po ścianach przyjdzie czas na sprzęty. I tu mamy pole do popisu. Myjemy meble, będzie okazja do umycia wazonów, figurek, filiżanek i innych dekoracji stojących na półkach, a także odkurzenia księgozbioru. Do czyszczenia tego ostatniego możesz wykorzystać odkurzacz z wąską ssawką. Kurz z półek wycieraj suchą, miękką szmatką lub specjalnymi ściereczkami. Do czyszczenia mebli przydadzą się  środki do czyszczenia mebli – mleczka, spraye, pasty.

Pamiętajmy o kuchni. Warto umyć lodówkę, kuchenkę, piekarnik.

Drugi tydzień grudnia

To czas na okna. Mycie okien zacznij od przetarcia na sucho ram i futryn. Potem umyj je ciepłą wodą z detergentem. Do szyb najlepsze będą specjalne środki do mycia – w sklepach jest ich ogromny wybór. Wystarczy spryskać powierzchnię szyby i wytrzeć do sucha miękką, flanelową szmatką bądź papierowym ręcznikiem. Jeśli szyby są bardzo zabrudzone, możesz je najpierw umyć je wodą z płynem do czyszczenia. Na koniec przetrzyj wilgotną ściereczką karnisze i powieś uprane wcześniej firanki i zasłony. Do czyszczenia zasłon możesz użyć także odkurzacza z funkcją regulacji siły ssącej.

Warto pomyśleć o podłogach. W przypadku podłóg najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Praktycznie do każdego rodzaju posadzki potrzebny będzie inny preparat.

Podłogi drewniane myjesz mokrą ścierką, wycierasz do sucha i pastujesz. Surowe, białe deski szorujesz wodą z mydłem i wycierasz do sucha.
Podłogi lakierowane i panele laminowane również przecierasz na mokro używając specjalnych preparatów. Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywasz ciepłą wodą z dodatkiem płynów przeznaczonych do takich powierzchni.

Przedświąteczne porządki to w większości domów czas trzepania dywanów. Wytrzepany dywan możesz później wyprać, używając dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia dywanów i tapicerki. Upierzesz nimi również chodniki i wykładziny. Przyjrzyj się obiciom sofy, foteli bądź krzeseł - może im również przyda się odświeżenie.

Trzeci tydzień grudnia

Najwyższy czas zająć się świątecznym stołem. Powinien być on elegancki, wytworny i uroczysty. Jeśli brakuje ci pomysłu, jak tym razem zaskoczyć rodzinę, skorzystaj z gotowych rozwiązań proponowanych w prasie, internecie lub sklepach z dekoracjami. Niekiedy wystarczą drobiazgi – serwetki, kolorowe świece, kilka świerkowych gałązek.

Oprócz dekoracji przygotuj obrus i sprawdź czy zastawa stołowa, którą postawisz na stół jest kompletna. Talerze, szklanki, kieliszki i sztućce umyj ręcznie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub - jeśli to możliwe – w zmywarce. Aby talerze i sztućce pięknie błyszczały i nie było widać na nich śladów po wodzie, wytrzyj je do sucha zaraz po umyciu.

Jeśli nie chcesz w Wigilię padać ze zmęczenia, świąteczne porządki zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Poświęć trochę czasu na rozplanowanie niezbędnych prac przed świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu bez pośpiechu posprzątasz, a potem znajdziesz czas na wspólne świętowanie z najbliższymi.