• Wybieramy koce

koce-1-.jpg
Wełniany czy polarowy? Gruby czy cienki? Jasny czy ciemny? Wybór jest trudny, ale koc musi być przede wszystkim przyjemny w dotyku i ciepły. To idealny towarzysz nie tylko na chłodne wieczory i mroźne lub deszczowe dni, ale także na wyprawę do parku, wyjazd za miasto czy leniuchowanie w ogrodzie.

Jakie właściwości mają koce?

Koce wełniane (np. z wełny owiec rasy merynos) powodują, że tak bardzo nie dają nam się we znaki skutki zmian zwyrodnieniowych, chorób układu moczowego i nerek, stanów zapalnych, reumatyzmu, urazów kręgosłupa i szyi. To dlatego, że wełna stanowi swoisty amortyzator i łagodzi ból. Wełna eliminuje także tzw. jony dodatnie, które są często przyczyną migreny lub senności, apatii, ogólnego zmęczenia. Co więcej, poprawia krążenie krwi. Zmniejsza również napięcie mięśni i nerwobóle.

Wełniane koce wchłaniają nadmiar wilgoci, ale nie są wówczas mokre czy nawet wilgotne, chociaż z reguły robią się nieco cięższe. Te z dodatkiem lanoliny (naturalny tłuszcz zwierzęcy) sprawiają, że zahamowany zostaje lub znacznie ograniczony rozwój bakterii i roztoczy. Koce z czystej wełny, bez domieszek, utrzymują temperaturę ciała naturalną dla człowieka. Są izolatorem zimna. Minusem może być natomiast to, że mogą być szorstkie w dotyku, nieco sztywne i mogą uczulać alergików.

Koce polarowe są antyalergiczne, często przyjemniejsze w dotyku niż czysta wełna, bardziej miękkie, a przy tym delikatne dla skóry, łatwe w utrzymaniu. Polar często ma wyższe właściwości termoizolacyjne niż naturalna wełna. Struktura włókien koca polarowego przypomina trochę futro niedźwiedzia polarnego. Połączone, splecione ze sobą włókna są wewnątrz puste. To właśnie taka budowa włosa gwarantuje, że te koce „oddychają". Utrzymują odpowiednią, naturalną dla człowieka temperaturę, a dodatkowo sprawiają, że ten nadmiernie nie poci się. Włókna polarowe nie gniotą się (są sprężyste, elastyczne). Nie przyjmują zapachów. Są odporne na mechacenie.

Koce żakardowe  są wytrzymałe, chociaż wyglądają na delikatne. Ich kolejna cecha charakterystyczna to miękkość w dotyku niczym aksamit i lekkość, dlatego też często to właśnie kocyki dziecięce do wózka są wykonane z żakardu. Mogą mieć delikatny połysk. Koce żakardowe zwykle składają się z dwóch materiałów: bawełny (np. około 60 procent) i akrylu (mniej więcej 40 procent).

O ile najpopularniejsze koce wełniane są w kratkę, a polarowe – gładkie, o tyle koce żakardowe często są we wzory. Mogą stanowić ozdobę same w sobie, choćby jako narzuta na kanapę. Łatwo można taki koc dopasować do fasonu zasłon lub poduszek ozdobnych z podobnymi wzorami. Koc żakardowy można prać w pralce nawet w 30 stopniach.

Koce bawełniane najlepiej z domieszką bambusa. Takie będą bardzo wytrzymałe. Miłe w dotyku, delikatne i ciepłe, stanowi idealny wybór nie tylko dla maluchów, ale wszystkich osób, które lubią ciepło. Bambus posiada właściwości bakteriobójcze, koc będzie więc doskonały dla alergików.

Koce akrylowe bardzo różnią się między sobą. Te najlepszej jakości ceni się za trwałość. Są ciepłe i łatwe w czyszczeniu oraz przyjemne w dotyku. Najtańsze będą te z domieszką poliestru. Wybierając koc, należy zwrócić uwagę na jego skład i gramaturę. Im gęściej utkany, tym cieplejszy, ale także cięższy. Grubszy koc to lepsza pomoc do ogrzania ciała, a cieńszy może służyć jako narzuta.

Jaki rozmiar koca wybrać?

Koc jest produktem bardzo uniwersalnym, dlatego też można go znaleźć we wszelkich rozmiarach – od malutkich 80 x 80 cm, przez standardowe 150 x 200 cm i 160 x 240 cm, aż po duże koce 200 x 240 cm. Koce dla dzieci mają przeważnie wielkość 80 x 80 cm dla najmłodszych i 100 x 135 cm lub 100 x 150 cm dla starszych pociech.

Koc na każdą okazję

Koc ma być przede wszystkim miękki i ciepły, ale powinien także dobrze wyglądać. Wybierając koc, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale także stronę estetyczną. Można go przecież użyć jako narzuty na łóżko, aby przykryć kołdrę, a także narzuty na sofę lub krzesło. Dzięki niemu w łatwy sposób ożywi się pomieszczenie.

Kiedy za oknem plucha, koc potrafi skutecznie poprawić humor. Sprawi także, że salon będzie bardziej przytulny, a dzieci zachwycą się jego uniwersalnymi możliwościami. Zapoznaj się z rodzajami koców i dobierz swój ulubiony.