• Kołdry wełniane

  • Parametry

Wełniane kołdry na cały rok

Kołdry z wełniane świetnie łagodzą dolegliwości reumatyczne, zwyrodnienie kręgosłupa, stawów czy zapalenie mięśni. Najlepsza wełna pochodzi od merynosów, choć i na popularności zyskuje też wełna wielbłądzia oraz owcza. Merynosy, to rasa owiec, które w naturalnym środowisku zmagają się z temperaturami ponad 30°C stopni latem i - 25°C stopni mrozu zimą. Dzięki takim ekstremalnym warunkom, wełna z merynosów ma unikalne cechy, które wykorzystywane są do produkcji odzieży o doskonałych właściwościach termicznych, a także ciepłych kołder.

Co wyróżnia wełnę z merynosów?

Przede wszystkim zaskakująca delikatność i miękkość, bo wełna zazwyczaj kojarzy się z materiałem, który jest szorstki i "gryzie". Wełniane koce, choć ciepłe, potrafią być pod tym względem okrutne. A tu mamy do czynienia z wełną o niezwykłej miękkości, lekką i delikatną. Wełna z merynosów może pochłonąć wilgoć z ciała człowieka nawet do 35% swojej objętości. Co to oznacza? Latem, w czasie wysokich temperatur, gdy ciało w nocy się poci, wełna z merynosów pochłania pot, obniżając temperaturę ciała i zapewniając uczucie chłodu. Wilgoć magazynowana jest we włóknach wełny i stamtąd stopniowo odparowuje do powietrza, a co ciekawe, kołdra nie jest wilgotna. Zimą, gdy potrzebujemy dużo ciepła, kołdra grzeje mocniej. Wykorzystuje do tego proces sorpcji ciepła z cząstek wilgoci. Właściwości tej wełny potwierdzają liczne zalety zdrowotne. Osoby cierpiące na bóle stawów, reumatyzm czy nerwobóle, mogą liczyć na zmniejszenie dolegliwości.

Czy wełna jest dla każdego?

Wełna owcza nie jest wynalazkiem ludzi. To natura ją stworzyła, żeby zwierzęta mogły spokojnie egzystować w skrajnych i zmiennych temperaturach - od ujemnych, aż po wysokie dodatnie. To właśnie specyficzne właściwości wełny powodują, że można jej używać przez cały rok. Wełna pokryta jest lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem zwierzęcym. Powleka ona każdy włos, dzięki temu stwarza niesprzyjające warunki rozwoju dla roztoczy, które żywią się zrogowaciałym naskórkiem i potem ludzkim. Dzięki swojej strukturze zapobiega przenikaniu kurzu do wewnątrz i pozostawia go na powierzchni. Dlatego kołdra z wełny jest doskonała dla alergików, ale unikać jej powinny osoby uczulone na sama wełnę.