• Kołdry

  • Parametry

Kołdra kołdrze nierówna

Kiedyś stanowiły o zamożności domu, dziś nie są już towarem ekskluzywnym i na stałe zagościły w naszym codziennym życiu. Odbiegają też składem od pierzyn, pod którymi spały nasze babcie. Na rynku dostępnych jest wiele kołder, ale jak wybrać tę najlepszą dla siebie? Zdrowa kołdra, która zapobiega nadmiernemu poceniu się ciała podczas snu, powinna mieć nie tylko oddychające wypełnienie, ale również dobrej jakości pokrycie. By dokonać właściwego wyboru, trzeba ocenić klasę ciepła w stosunku do własnych potrzeb oraz wziąć pod uwagę temperatury panujące w sypialni.

Kołdry pod względem wypełnienia dzielimy na dwie kategorie. Jedne, to te z wypełnieniem naturalnym (puchowe, z pierza, wełniane) lub te z wypełnieniem syntetycznym (poliestrowe, silikonowe, z granulatem silikonowym). Kołdry z wypełnieniem naturalnym mają bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne oraz zdolność przepuszczania powietrza. Są sprężyste, wchłaniają wilgoć ze skóry, izolują przed zimnem. Mogą jednak uczulać i nie wszystkie wskazane są dla alergików. Kołdry syntetyczne, wbrew powszechnym opiniom, są także kołdrami oddychającymi. Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie do produkcji kołder włókien syntetycznych – i to w taki sposób, by sprzyjały termoregulacji oraz przepuszczalności powietrza. Takie kołdry charakteryzują się lekkością, elastycznością i antystatycznością, są też idealne dla alergików.

Żeby kupić zdrową kołdrę należy wziąć także pod uwagę pokrycie, które wpływa na przepuszczalność powietrza. Idealna jest bawełna, ale dobrze sprawdzą się również pokrycia bawełniano-poliestrowe. Kołdra musi być także odpowiednio dobrana pod względem preferencji związanych z temperaturą podczas snu. Tu do wyboru mamy kołdry letnie, zimowe lub kołdry całoroczne (tzw. 4 pory roku), które składają się z dwóch spiętych ze sobą kołder - cieńszej i grubszej. Umożliwia to rozdzielenie kołdry i używanie jej według własnych upodobań. Kupując kołdrę, można wybierać spośród wielu rodzajów. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto więc przyjrzeć się opisom i podjąć decyzję o zakupie kołdry o najlepszych właściwościach.